You are here: Home > Лікарські рослини > Лимонник, китайський лимонник

Лимонник, китайський лимонник

Лимонник, китайський лимонник з лікувальною метою використовують його плоди й насіння.

Виткі стебла лимонника досягають 10—15 м завдовжки при тов­щині в 1,8 см; листки обернено-яйцевидні, з клиновидною основою, неглибокозубчасті, завдовжки 8—10 см і завширшки 4—5 см, блиску­чо-зелені зверху, м’ясисті, з різко, вираженими жилками.

Колір жи­лок і корінців рожевуватий, квітки також рожеві, але потім стають білими, а коли починають уже в’янути, то жовтіють. Запах слабко ароматний. Плоди — ягоди оранжево-червоного кольору, кулясті, завширшки 5—7 мм, утворюють густу китицю з 20—50 ягід; насіння в ягодах блискучо-жовте.

Лимонник достатньо вивчено. Крім інших цінних ре­човин, у ньому є також дубильна речовина й вітамін С. Назву «лимонник» цій рослині дано тому, що її стебла й корені, коли їх розтирати, пахнуть лимоном.

Препарати з лимонника (настойки й таблетки) набу­вають все ширшого й ширшого застосування в науковій медицині як засіб, що зміцнює серцево-судинну систему, регулює кровообіг, збуджує дихання й нервову систему і взагалі, як засіб, що підносить тонус життя.

Є дані про те, що застосування лимонника для поси­лення родової діяльності жіночого організму також дає позитивні наслідки.

Ліки з лимонника діють на організм повільно (близько 2—10 тижнів), але ефективно при всякій перевтомі, при загальній втомі й слабкості та при підвищеній сон­ливості (у льотчиків, спортсменів, туристів, наукових пра­цівників та ін.), а також при дизентерії у дітей.

У народній медицині у китайців і нанайців лимонник широко використовують і вважають його першим засо­бом для зміцнення сил, і, мабуть, саме тому його й називають у них «у-вей-цзи», що в перекладі означає: «плід з п’ятьма смаками» — на знак його ефективності, бо, як запевняють нанайці, жменя сушених ягід лимонника дає сили полювати без їжі цілий день, не почуваючи звичай­ної в таких випадках втоми.

Вживання лимонника протипоказане: при нервовому збудженні, безсонні, підвищеному кров’яному тиску та при порушеннях серцевої діяльності. Препарати його вживають натщесерце або через 4 години після прийнят­тя їжі, в дозах, які зазначено нижче.

Як людина переносить спожитий лимонник, найкраще можна перевірити пробною дозою: результат починаєть­ся через ЗО—40 хвилин, і збудження триває протягом приблизно 4—6 годин. Лимонник не дає ніяких поганих наслідків, якщо його розумно вживати; він є не тільки лікарським засобом, але й поживною дієтичною речо­виною.

Способи застосування. Відвар (легкий): 20,0—200,0; по одній столовій ложці, 2—3 рази на день (вживати теплим).

Настойка (на 96°-ному спирті): 25,0; по 20—40 кра­пель, два рази на день.

Leave a Reply