You are here: Home > Лікарські рослини > Лікувальні властивості півонії

Лікувальні властивості півонії

У народній медицині найбільш популярні два види півонії — лікарська та Маріїн корінь. У Болгарії вжи­вають ліки з півонії декоративної.

У Греції півонію застосовували проти головного болю, епілепсії, нічних жахів. А в східній медицині півонію й досі вживають для лікування хворої печінки та як кровоспинний засіб. Застосовували ЇЇ і як відхаркувальний, молокогінний, сечогінний і болетамувальний засіб.

У нас півонію здавна використовували проти хвороб печінки, туберкульозу, епілепсії, але здебільшого настоянками та витяж­ками послуговувалися в гінекологічній практиці.

Корені піво­нії, надто Маріїного кореня, в малих дозах посилюють тонус м’язових стінок матки, збуджують менструації та можуть спри­чинити аборт.

Цим здавна й користувалися жінки, особливо в підгірських районах, де поширений у дикому стані той вид півонії. Корені посилюють також перистальтику кишок, діють протиспастично при кашлюку, астмі, зменшують біль при подагрі.

Застосовують гарячий настій — пів чайної ложки подрібне­ного кореня на склянку (посилена доза) або дві (слабша доза) окропу (добова доза).

У болгарській народній медицині відвар із коренів півонії лікарської та декоративної вживають при спазмах та болю в черевній ділянці, проти істерії, епілепсії, а також як сечогін­ний засіб при водяниці, наявності піску та каменів у нирках і сечовому міхурі. Перетерті на порошок висушені корені ре­комендуються в малих дозах для лікування геморою.

Цікава й корисна рослина незвичайно використовується озеленювачами. Пуп’янки півонії можна заготовляти про запас, аби мати змогу милуватися її чудовими квітками протягом тривалого часу.

Зрізані з довгими квітконіжками пуп’янки збе­рігають у поліетиленових мішках із газообмінними мембранами, в темному приміщенні при 8—10° С.

При потребі за день до визна­ченого терміну їх виносять у добре освітлене приміщення з кімна­тною температурою і ставлять у прохолодну воду, видаляючи зайві листки. У такий спосіб кожна господиня може зберегти на тривалий час (від одного до двох з половиною місяців) ці квіти та оздобити ними квартиру саме на потрібний їй день.

Півонію можна вирощувати в діжках на балконі, своєчасно поливаючи та щодекади підживлюючи органічними добривами. Пересаджують півонію дуже рідко — раз у 4—6 років. Розмно­жують її насінням, живцюванням коренів та листків. Одначе найпоширеніший спосіб — ділення куща за часу пересаджуван­ня. Всі ці поради подаємо для трав’янистих видів півонії.

Tags:

Leave a Reply