You are here: Home > Лікарські рослини > Лікувальні властивості первоцвіту

Лікувальні властивості первоцвіту

Останнім часом первоцвітові надають дуже великої уваги. Вивчаються корисні властивості багатьох його видів і сортів.

У провідних ботанічних садах на спеціальних ділянках культи­вують майже всі відомі в природі види первоцвіту, а тепло­любні їхні родичі сховані в оранжерейних приміщеннях.

Учені виводять найбільш декоративні сорти рослини. Уже тепер маємо такі, в яких діаметр квіток сягає 6 см й зібрані вони по двадцятеро у великі суцвіття.

Раніше первоцвіт застосовували лише в народній медицині, а тепер і в науковій. Препарат із його листків називається примуленом. Із лікувальною метою використовують всі частини рослини: і корені, й листки, й квітки. Корені містять глю­козиди — примулаверин та примверин, вітаміни А та С, сапоні­ни (5—10 %), прослідки ефірної олії.

Листки також багаті на вітамін С та каротин. Найбільший вміст вітаміну С в листках спостерігається під час цвітіння.

Рідкісною і надзвичайно цін­ною властивістю листків рослини є та, що за швидкого висушу­вання при температурі 120—130 °С вони зберігають близько 95 % вітаміну С. Порошок із листків дуже стійкий у зберіганні 1 навіть через рік не втрачає своєї активності.

Отож у фармакологічному стосунку первоцвіт цінний пере­дусім як носій вітаміну С, як неперевершений відхаркувальний засіб, набагато дійовіший від кореня сенеги та іпекакуани. Крім того, має чудові сечогінні властивості. Усі препарати з перво­цвіту весняного зовсім нетоксичні.

Лікувальна дія коренів рослини зумовлена здебільшого са­понінами, а також складними ефірами саліцилової кислоти.

Через те ними широко послуговуються супроти захворювань дихальних органів для посиленого виділення секрету (кашлюк, астма), під час застудних захворювань, грипу, ревматичного болю.

Крім сечогінної відзначається ще й потогінною дією, по­силює шлункову секрецію та взагалі поліпшує обмін речовин в організмі. Болгарська народна медицина знає первоцвіт як ефективний засіб проти головного болю, безсоння, нервового виснаження. Препарати з первоцвіту вживають і проти хроніч­них запорів.

Tags:

Leave a Reply