You are here: Home > Лікарські рослини > Ліки з первоцвіту

Ліки з первоцвіту

Ліки з первоцвіту можна приготувати і за  домашніх   умов.

Порошок із листків. Навесні, під час масового цвітіння тре­ба зібрати світло-зелене довгасте листя, вкрите біленьким гус­тим пушком (через що рослину називають ще баранчиками).

Листки слід швидко висушити за високої температури, потім розтерти їх на порошок і зберігати в щільно закритій посудині. Вживають при авітамінозі по 5 г, заварюючи як чай. Добова норма — 5—10 г.

Настій із листків. 5 г порошку із листків заливають пів­склянкою окропу, настоюють 20—ЗО хв у добре закритій та об­горнутій рушником посудині (не можна користуватися бляша­ним або погано лудженим посудом).

Настій проціджують перед уживанням. Для стабілізації вітаміну С рекомендують додавати до настою 1 г кухонної солі. Такий проціджений настій містить 0,05—0,035 г вітаміну С. Це і є добова доза. Довше зберігати на­стій не рекомендується.

Відвар із коренів. 20 г подрібнених коренів залити 400 г ок­ропу та настояти так само, як і настій із листків. Вживати по пів­склянки 3—4 рази на день.

Болгарська фітотерапія рекомендує ще таке: 10 г сухих кві­ток первоцвіту заливають склянкою окропу та через 15 хв процід­жують, одержуючи добову дозу проти неврозів і безсоння.

Наукова медицина рекомендує крім препарату примулену ще настій, таблетки та відвар. Іноді корінь первоцвіту вживають у суміші з листками братків (фіалки триколірної), що посилює дію ліків.

Первоцвіт весняний можна вирощувати і за кімнатних умов. Рано навесні, щойно розвинуться листки, а рослини ще не роз­цвіли, їх треба обережно викопати, не пошкодивши коріння, та посадити до горщиків.

За природних умов первоцвітові потріб­на напівтінь, але в приміщенні його необхідно ставити на яскраво освітлені підвіконня. Навесні і влітку рослини слід добре поли­вати, поступово зменшуючи кількість води під осінь. Узимку треба поливати дуже рідко, але не доводити до пересихання грунту. Вирощувати первоцвіт можна також на балконах і в лод­жіях.

У наших кімнатах нерідко трапляється інший вид перво­цвіту — всім відомий рясний первоцвіт ебконгка —культурний родич первоцвіту весняного, здавна завезений до нас з Китаю. За наших природних умов рослини цього виду вимерзають, а тому їх вирощують тільки в приміщеннях.

Оптимальна темпера­тура для них — 16—18 ° С. Землесуміш для пересаджування має складатися із дернової і листяної землі та піску (3:2: 1). Пересушування грунту спричиняє жовтіння листків, періодич­ність цвітіння і втрату декоративності.

Так само гірше цвістиме рослина за високої температури. Розмножується насінням та поділом куща під час пересаджування. Насіння в примула Дуже дрібне, тому його не присипають землею, а прикривають склом або плівкою до появи сходів. Поливають з піддону. Коли сходи досягнуть 3—5 см заввишки, їх пересаджують до горщи­ків. Зацвітають рослини через 10—14 місяців після висівання.

Незважаючи на гарний вигляд та масове майже цілорічне цвітіння, захоплюватися вирощуванням цієї рослини не варто  листки та квітки, якщо їх понюхати або нахилитися дуже близько, спричиняють у деяких дорослих і дітей алергічні виси­пи або подразнення шкіри, схожі на опіки. Через те культивува­ти обконіку в дитячих садках із мстою озеленення не рекоменду­ється .

Tags:

Leave a Reply