You are here: Home > Лікарські рослини > Кріп запашний

Кріп запашний

Кріп запашний кріп во­лоський, або фенхель аптечний з лікувальною метою використовують насіння.

Кріп запашний — всім відома городня однорічна овочева росли­на з пряним запахом.

Кріп волоський, або фенхель багаторічна рослина, яку в нас вирощують лише в Криму, а в дикому стані вона росте не тільки в Криму, але й на Кавказі. Вирощують фенхель більше у Франції та Саксонії.

За зовнішнім виглядом ці дві рослини дуже схожі одна на одну, але запах у фенхелю більше схожий на запах анісу.

Хімічні властивості обох видів кропу ще не достатньо вивчено, але фармакологічні особливості їх відомі: вони майже однакові.

У науковій медицині кріп мало застосовують, хоч один із згаданих видів і названо аптечним.

У народній медицині кріп набув досить широкого за­стосування. Хоч усі випадки народного лікувального за­стосування кропу й не дуже ефективні, але як збуджую­чий, зміцнювальний, відхаркувальний (фенхель особли­во) і такий, що оздоровлює весь організм-(бо містить у собі вітамін С) та поліпшує обмін речовин, засіб, він все ж цінний і до того ж дуже зручний як проста побу­това річ, яка завжди є у кожного напохваті.

Ліки з кропу корисні при засміченні шлунка зі спаз­мами (особливо у дітей), при вітрах, запорі (ліки з кро­пу, поєднаного з іншими рослинами) та при хронічному проносі, Як збуджуючий, зміцнювальний і почасти від­харкувальний засіб, ліки з кропового насіння застосо­вують при туберкульозі легень і рахіті; крім того, при затримці сечі (складні ліки з кропу та інших рослин), при піску в нирках, від болю (як болетамувальний за­сіб), а також від всякої судоми (у дітей), при недостачі молока у породіль (перед самим годуванням дитини). Це все випадки внутрішнього вживання ліків з кропового насіння.

Як зовнішній засіб, ліки з кропу застосовують при за­твердінні залоз, при хворобах очей, при гнійних і так званих золотушних зовнішніх хворобливих процесах (роблять примочки) і навіть як антипаразитний засіб (від вошей) у вигляді мазі на свинячому салі.

Способи застосування. Відвар: одна чай­на ложечка товченого кропового насіння на склянку ок­ропу, настоювати протягом 20 хвилин; вживати по дві столові ложки, або по чверті склянки, 3—4 рази на день.

Порошок (з цукром, на смак): по пів або по повній чайній ложечці, три рази на день, запиваючи водою.

Олія фенхелева (або саморобна) — настій насіння простого кропу на соняшниковій олії: 2—3 краплі на цу­кор (смоктати), три рази на день.

Суміш 1-ша (вживати при запорі): кропового насін­ня—дві частини, ялівцевих ягід — також дві частини; по­товкти це й змішати з однією частиною порошку з сухого листя алое. Беруть чайну ложечку цієї суміші на склян­ку окропу і вживають по одній столовій ложці, три рази на день. Ці ліки добре регулюють функціональну діяль­ність шлунка.

Суміш 2-го, (вживати при затримці сечі): меленого кропового насіння — дві столові ложки, кореня бузини в порошку — три ложки, верблюжої трави в порошку — одна ложка, алое в порошку — також одна ложка. Бе­руть одну столову ложку цієї суміші на склянку ок­ропу; вживати по одній столовій ложці, три рази на день.

Leave a Reply