You are here: Home > Лікарські рослини > Конвалія – символ лікувального мистецтва

Конвалія – символ лікувального мистецтва

Конвалія — дуже корисна рослина, її квітки та листки мають цінні лікувальні властивості й широко використовуються для виготовлення ліків проти багатьох серцевих хвороб. Послу­говуються рослиною і в парфюмерії.

Диво-квітка росте здебільшого в лісах і рідше — в степу. Цвіте в травні — на початку червня. Одначе ж її білі перлинки нерідко можна побачити й наприкінці січня або в лютому… на підвіконнях. То аматори-квітникарі змушують конвалію раніше прокидатися від зимового сну.

Незважаючи на те, що конвалія доволі поширена в євро­пейській частині СРСР, на Кавказі, у Східному Сибіру, на Да­лекому Сході, її бракує в потрібних медицині та аматорам само­лікування кількостях. Ареали її місцезростання катастрофічне зменшуються щороку, адже всі ми стаємо «освіченішими», нерідко їздимо на власних автомобілях і маємо змогу частіше й глибше заглядати до найвіддаленіших пущ і лісів.

Конвалію треба й можна вирощувати на присадибній ділянці, у затінку дерев і кущів. А в лісі, на природних площах її треба щадити. А найголовніше—не виривати з кореневищем, на якому формуються квіткові бруньки.

Рослина має цікаву будову. На верхівці тендітного дугопо­дібного стебельця схиляються пуп’янки, а нижче — схожі на глечички з зубчиками квітки. Розріжте квітку, розгорніть і роз­дивіться.

Посередині зелений стовпчик, а до країв віночка при­кріплено 6 тичинок. Квітка запилюється бджолами та джмеля­ми.

Після запилення з’являються зелені плоди, які згодом ста­ють яскраво-червоними, їх поїдають птахи, переносячи насіння конвалії на далекі відстані та сприяючи у такий спосіб її розсе­ленню.

Стосовно кольору плодів побутує легенда, за якою кон­валія так гірко оплакувала швидкоплинну весну, що кров про­ступила з її серця і пофарбувала зелені сльози в червону барву.

Конвалія має всього два листки та довгі підземні кореневи­ща — арсенали поживних речовин, якими рослина живиться рано навесні. Кореневище розпросторюється новими пагонами, а тому на однім місці може вирости ціла колонія конвалій.

Рослина отруйна. Худоба, яку нагодують конваліями, гине. А в людини внаслідок отруєння конвалією з’являється нудота, часом запоморочення та судома. У такому випадку, як і за будь-якого отруєння, передусім треба вдатися до блювотних засобів та промивання шлунка.

Особливо цінні свіжі збори квіток конвалії. Проте вони потребують негайного консервування в спирті, що не завжди зручно чи можливо. Частіше користаються засушеними квіт­ками, оскільки вони довго зберігаються.

Збирають конвалію на початку цвітіння, коли квітки щойно розвинулись, стали білі та ще не пожовкли. Зрізують всю квіт­кову стрілку та обережно знімають квітку руками або стинають ножицями.

Зібрані квітки розкладають тонким шаром та су­шать у добре провітрюваному приміщенні. Той, хто засушує цілі китиці з квітками та листям, одержує другосортну сировину, хоча й економить на часові. А річ у тім, що за своєю біоло­гічною активністю квітки конвалії в декілька разів перевищу­ють дійовість квіткової стрілки та листків,

Tags:

Leave a Reply