You are here: Home > Лікарські рослини > Конвалія

Конвалія

Із квіток конвалії готують стандартизовані екстракти коyвалеп і конвазид, а з листків — корглікон, що є препаратом, в  поєднані глікозиди конвалії та хлорбутилнітрат.

Корглікон вживається за гострої та хронічної серцевої недостатлості П-б і III ступенів та проти пароксизмальної тахікардії.

При тих самих захворюваннях у вигляді ін’єкцій застосовують і козал-лятоксии — кристалічний глікозид із листків та квіток конвалії в суміші з іншими компонентами.

Крім того, фармацевтична про­мисловість випускає ще низку патентованих ліків типу крапель зеленіші, конвалієво-валер’яноміх з адонізидом або з бромідом натрію, а також конваліе-пусткрникові краплі тощо, їх припи­сують за різних серцево-судинних захворювань та в разі серце­вих нападів… Звичайно, всі ці засоби вживають тільки за вка­зівками лікаря. А дія їх сприятлива — регулюється робота сер­ця, зменшується серцебиття й знижується нервове збудження (приймають по 15—30 крапель двічі-тричі на день). Настій кон­валії має сильну дію, а тому встановлено максимальні дози: разова — 20, а добова — 90 крапель.

Препарати з конвалії застосовують при серцевій недостат­ності, коли необхідно уникнути кумулятивної дії наперстянки. Вони застосовуються проти серцевих неврозів під час клімак­терію, вагітності, у випадках посиленого фізичного напруження, проти гострого та хронічного ендокардиту, аритмії, при екстра-систолах.

Придатні такі препарати і при враженнях серця в ді­тей, а також внаслідок ускладнень іншими захворгованями (дисменорея, часто повторювана менорагія, водяниця, астма). Одначе неочищені від сапонінів препарати конвалії звичайної протипоказані при катарі шлунково-кишкового тракту, в разі гострих захворювань печінки та нирок.

Спиртову настоянку конвалії можна виготовити й за домаш­ніх умов. У банку з вузькою шийкою накладають свіжі квітки і заливають ущерть спиртом. .Банку закривають і витримують у темному місці 2 тижні. Потім відфільтровують і одержують золотавий прозорий розчин, гіркий на смак із слабким арома­том конвалій. Уживають по 10—15 крапель тричі на день.

Водяний настій готують із 4 г сировини та 200 мл окропу, гастоюють протягом 3—4 год. Уживають по столовій ложці три—чотири рази на день.

Рослину можна вирощувати не тільки на присадибній або садовій ділянці, а й у кімнатах, на підвіконні. Завчасно, ранньої осені, підіть до лісу й шукайте між кущами та деревами, на га­лявинах широке, трохи пожовкле листя конвалії.

Кореневище викопуйте обережно, щоб не завдати йому шкоди. Викопані рос­лини треба розсортувати, відібравши кореневища з дво- й три­річними паростками, а всі інші висаджують знову у грунт. У ві­дібраних паростках уже закладені квіткові стрілки.

Вдома ко­реневища висаджують у низькі горщики ‘із легкою супіщаною cумішшю. Рослини один — два рази поливають і через два — три тижні виносять у затемнене прохолодне приміщення на відпочинок, де вони зберігаються до часу вигонки.

Leave a Reply