You are here: Home > Лікарські рослини > Грабельки звичайні

Грабельки звичайні

Народні назви: буськи, буселки.

Одно- або дворічна трав’яниста рослина, зав­вишки 10—50 см, з тонкими мичкуватими коренями, 3            розпростертими або висхідними стеблами. Опушена простими, частково залозистими волосками, часом клей­ка. Листя перисто-розсічене з перисто-роздільними чи глибоко надрізаними частками; прикореневе — зібране в розетку.   Суцвіття — 4—8-квіткові  зонтики.  

Пелюстки
4—6 мм завдовжки, блідо-пурпурові, бувають рожеві. Стулки плодів завдовжки 2,5—4 см, з носиком (звідси назва рослини). Росте як бур’ян на полях, городах, узбіччях доріг, смітниках, сухих луках,
краях полів тощо. Поширена по всій республіці.

В собі містить: кальцій, мікроелементи, цукри, орга­нічні кислоти, флавоно-каротин, вітамін С, дубильні речовини, сапоніни тритерпенової групи, флавоноїди, ацетилхолін, смоли, вітамін К.

В народі вживають внутрішньо при грудних захворюваннях (простуда, запалення легень, плеврит, грудка жаба), внутрішніх кровотечах (шлункових, кишкових, з ясен, носа та маткових), а ще — для полоскання горла, порожнини рота, примочок на рани, при шкіряних висипках, діатезі: готують настій або легкий відвар тра­ви для ванн.

А ось дані клінічних досліджень: ацетоново-спиртовий екстракт з цієї рослини є засобом, який підвищує зсідання крові. Прийнятий всередину, він знижує про­никливість стінок кровоносних судин. Це одразу ставить питання про з’ясування напрямку: при яких тяжких захворюваннях рослина може стати в пригоді? Крім цього, грабельки використовуються при стенокардії, судорогах, для підвищення кров’яного тиску, а у народ­ній ветеринарії посипають порошком з рослини рани.

У народі суху траву грабельків вживають у вигляді настою (півтори-дві столові ложки зілля на півлітра кру­того окропу, краще настоювати у термосі) по півсклянки тричі на день. Такий же настій використовують для зовнішнього вживання.

Зберігають суху траву в сухому місці. Термін збері­гання — 2—3 роки.

Увага! Необізнані збирачі можуть легко переплутати цю рослину, коли вона без цвітоносів, з розетками молодого болиголову крапчастого — сильно отруйної рослини, що на пустирях може зустрічатись поряд з грабельками. Щоб цього уникнути, грабельки треба збирати тільки квітучі, тоді, по квітках, їх легко визначити.

Leave a Reply