You are here: Home > Лікарські рослини > Глуха кропива біла

Глуха кропива біла

Глуха кропива біла з ліку­вальною метою використовують її траву й квітки.

Глуха кропива багаторічна рослина з родини губо­цвітих.  Ця рослина має довгі підземні пагони. Стебла у неї прямостоячі й висхідні, заввишки до 50 см, за формою — чотиригранні.

Листки схожі на листки дводомної (жалкої) кропиви, але на відміну від них не жалкі (току цю кропиву й називають глухою), за формою вони серцевидно-яйцевидні, загострені, гостропилчасті, з довгими черешка­ми. Чашечка п’ятизубчаста, з зубцями, довшими за трубочки квітки.

Віночок двогубий, бі­лий (тому цю кропиву ще на­зивають білою), трубка його всередині з косим волохатим кільцем. Плід розпадається на чотири горішки. Цвіте рослина з травня місяця до осені.

Для лікувальної мети з цієї рослини застосову­ють в основному квітки. Іх уже достатньо вивчили. Вони містять у собі бага­то в’яжучих дубильних речовин, сапоніни, а та­кож глюкозид і слиз, а листки — каротин (15%), але в науковій медицині їх не застосовують.

У народній медицині квітки глухої кропиви за­стосовують і визнають (а особливо у німців) як сильний кровоспинний за­сіб для внутрішнього вжи­вання, що дає особливий ефект, коли вживають свіжий сік з них (а іноді й з самої трави), але прокип’я­чений (краще, якщо в водяній бані). Останнє підтвер­джується й особистим досвідом автора.

Корисна ця тра­ва й для жінок при білях, коли її застосовують і внут­рішньо й зовнішньо (для гарячого спринцювання) як відвар.

Дуже допомагає глуха кропива, а особливо її квітки, при хворобах дихальних шляхів (завдяки сапонінам і слизові), а трава її — при диспепсії шлунка, для апе­титу,

Рослина часто входить до складу кровоочисних сумі­шей, а саму її  застосовують у народі, крім того, для лікування золотухи, фурункульозу, прищів та висипу, завдяки тому, що ліки з неї поліпшують обмін речовин; для цього її вживають, як чай, без особливого дозування.

В поєднанні з братками триколірними (триколірною фіалкою) та з листям суниць порівну глуха кропива біла у вигляді відвару корисна також при недокрів’ї та хво­робах печінки й селе­зінки.

В гомеопатії є гото­ві препарати з глухої кропиви білої — есен­ції з свіжого листя та з квіток цієї рослини.

Способи засто­сування. Відвар тра­ви або квіток: 20,0— 200,0; пити по одній склянці, три рази на день.

Свіжий сік: перед вживанням його реко­мендується прокип’яти­ти на водяній бані, але не на вогні. Коли він вихолоне, вживати його по одній чарці (по дві столові ложки), три ра­зи на день.

Leave a Reply