You are here: Home > Лікарські рослини > Фіалка запашна

Фіалка запашна

У болгарській  народній медицині фіалка  запашна вживається і для гоєння шкіряних висипів, а також як сечогінний засіб у разі утворення піску й каменів у нирках та сечовому мі­хурі. Запарені листки фіалки накладають па гнійні рани, фурун­кули, набряки, на запалені ділянки шкіри.

Ці чудові квіти не втрачають привабливості і тоді, коли їх припорошить весня­ним сніжком або вкриють крижаною кіркою перші зазимки. Як і маргаритки, братки невибагливі в культурі. Без них значно б втратили наші балконові «сади», обідніли б квітники.

Братки садові запроваджено в культуру понад 100 років тому в Англії, потім вони поширилися у Франції, Німеччині, а згодом їх завезено й до Росії. Такі «європейці» рясно цвітуть на сонячних місцях, а тіні не люблять. До вподоби їм здобрені перегноєм суглинкові грунти та помірне зволоження.. Рослини є багаторічними, але звичайно їх культивують як дворічні, оскільки на третьому році кущ втрачає силу, пагони видовжу­ються, а квітки дрібнішають.

Братки садові прикрашають бал­кони, весняні рабатки, клумби, бордюри. Можуть чудово рости в горщиках, із них виходять гарні бутоньєрки. До того ж вони мають і лікувальні властивості.

Містять сапоніни, рутозид віолаквєртицнп, антоціановий глікозид віоланін, таніни, сли­зові речовини. Ось чому братки використовують у науковій та народній медицині як відхаркувальний засіб, а також для  очищення організму через пори тіла від шкідливих речовин (при золотусі, шкірних захворюваннях — екземі, фурункулах, висипах).

Рослини, придатні також для посилення росту і роз­витку організму, для попередження цинги (останнім часом ви­явлено каротин, і вітамін С). Крім того, в листках братків міститься жовта барвна речовина, а в квітках — синя.

Як сечогінний: і потогінний засіб, братки часто використо­вують у народі внутрішньо при ревматизмі, або артриті, а також при рахіті, подагрі і золотусі. Зовнішньо застосовують відвар у вигляді ванн при шкірних висипах.

Проти захворювань ди­хальних шляхів (кашлюк, катар бронхів) та запалень сечового міхура п’ють настій трави братків. Добову дозу готують, запарив­ши 2 чайні ложки трави склянкою окропу. У разі блювання цю дозу   розподіляють   на  дві  доби.

Leave a Reply