You are here: Home > Лікарські рослини > Цибуля городня

Цибуля городня

Цибуля городня з лікувальною метою використовують її головку (цибулину).

Городня цибуля — дуже поширена в городній культурі дворічна рослина. Своєрідною особливістю всіх видів цибулі е різкий запах, зумовлений наявністю в тканинах рослини ефірної олії, від якої у того, хто що-небудь робить з цибулею (тре її чи ріже на дрібні ку­сочки), йдуть сльози.

Усі види цибулі містять у собі багато вітаміну С, і саме тому цибулю необхідно вживати, бо вона е проти­цинготним засобом. Та найціннішим у цибулі є відкриті в ній Б. П. Токіним фітонциди — речовини, здатні вби­вати хвороботворних бактерій. Тому, крім харчового зна­чення, як приправи, цибуля має й лікарське значення.

Зовнішньо цибулю застосовують як подразник (її треба прикладати розрізаною до висків і до лоба), при вушних хворобах (закапують сік з горілкою у вухо, по дві краплі) та від нариву для дозрівання його (треба прикладати цибулю, спечену в тісті).

Останнім часом, завдяки тому, що в цибулі виявлено фітонциди, її почали застосовувати при грипі, ангіні, при трихомонадному запаленні жіночих статевих органів і взагалі при всіх запаленнях слизової оболонки бактері­ального походження.

При грипі й трихомонадному запаленні стінок піхви в народі застосовують так звані тампони з цибулі, тобто швидко труть цибулю на тертці, натерту масу негайно вкладають у клаптики марлі, розміром приблизно З X 3 см (для тампонів від грипу), зав’язують їх і вкла­дають у ніздрі на 15 хвилин вранці, вдень і ввечері.

Народна медицина визнає свіжий сік цибулі корис­ним лікарським засобом і при шлунково-кишкових за­паленнях, так само, як і при ангіні; його в таких випад­ках вживають всередину, по одній чайній ложечці, 3— 4 рази на день.

У науковій медицині для цього запропоновано ряд препаратів, наприклад, витяжку з цибулі на 90°-ному спирті алілчеп, яку рекомендують для вживання всере­дину при проносах і атонії кишок, по 15—20 крапель, три рази на день, до їди. Цей препарат пропонують і для лікування артеріосклерозу протягом трьох—чотирьох тижнів, по 20—30 крапель, три рази на день.

Для лікування трихомонадних запалень наукова ме­дицина пропонує й інший препарат, який називається алілгліцер, тобто той же самий алілчеп, тільки змішаний з гліцерином.

Leave a Reply