You are here: Home > Лікарські рослини, Народна медицина > Блювотний корінь.

Блювотний корінь.

Блювотний корінь, або іпекакуана — дрібна тропічна кущова рос­лина з родини маренових. У дикому стані росте у вологих тропічних лісах Бразілії. Вирощують її (в невеликій кількості) в Індії, на пів­острові Малакка та на островах Цейлон і Ява.

У цієї рослини тонке гіллясте кореневище, яке має придаткові корені. Частина з цих коренів під час росту сильно і нерівномірно по­товщується і набуває вигляду, ніби на них нанизано кільця. Саме тільки ці частини кореня мають лікарське значення.

У фармакологічному відношенні ця рослина цінна як блювотний, відхаркувальний, дезинфікуючий, протиотрутний і кровоспинний (частково) засіб. Блювотним засобом вона є, коли її вживають у великих дозах (1 г), а в мен­ших дозах (0,1 г) вона діє як відхаркувальний засіб.

Завдяки тому, що в коренях цієї рослини є хімічна речовина еметин, вона є одним з найкращих засобів про­ти амебної дизентерії.

У вигляді порошку або настою корінь цієї рослини вживають при кашлі і навіть кровотечах. Як блювотний засіб він особливо необхідний при отруєнні миш’яком.

Як імпортний товар, корінь цієї рослини цілком може замінити собою мишатник, або термопсис — траву, що росте на території нашої країни. До речі, в наших апте­ках є достатня кількість сухого екстракту, настой­ки й сиропу з цієї рос­лини.

Екстракт блювотного кореня часто вживають у вигляді настою.

Порошок з кореня вхо­дить до складу давєрово-го порошку.

Способи засто­сування. Настій (або розчин) сухого екстракту: 0,4 або 0,5 на 180 мл во­ди; вживати по одній сто­ловій ложці (дітям — по одній чайній ложечці), 3—4 рази на день.

Порошок екстракту: по 0,1 г, З—4 рази на день — від кашлю, а як блювот­ний засіб — від 0,5 до 1 г.

настойка: від 5 до 15 крапель, три рази на день. Сироп: по 2—4 г за один раз.

Leave a Reply