You are here: Home > Лікарські рослини, Народна медицина > Блекота. Властивості та застосування

Блекота. Властивості та застосування

Блекота — дворічна трав’яниста рослина з родини пасльонових.

На другий рік свого зростання блекота має прямостояче стебло, не більше як у півзросту людини, а часто й менше, з м’яковолохати-ми, залозистими, клейкими листками темно-зеленого кольору. Лист­ки, як і вся рослина, мають неприємний запах.

Квітки великі, майже неправильні, дзвониковидні, бруднувато-жовті, а біля основи — тем­но-фіолетові. Та найхарактернішою ознакою цієї рослини є її пло­ди — насіння, яке, як мак, зберігається в «глечиках» — довгастих, стоячих коробочках, які відкриваються при дозріванні напівкуля-стою кришечкою.

Рослина дуже отруйна. Насіння з неї збирають у кін* ці серпня та на початку вересня, а листя — під час цві­тіння рослини і в суху погоду.

В науковій і в народній медицині блекоту вживають у малих дозах.

Народна медицина рекомендує цю рослину при ди­зентерії, віттовій хворобі (трясучці), при судомистому блюванні, при судомі взагалі і навіть при епілепсії (як заспокійливий засіб).

Зовнішньо застосовують листя й насіння блекоти для обкурювання при зубному болі, при різних видах не­вралгії і навіть при коклюші, а олію— при подагрі та забитті (як болетамувальний засіб).

Оригінальний спосіб обкурювання при зубному болі, відомий у народі: в металевий чайничок насипають вуг­линок, що горять, на них насипають насіння блекоти, за­кривають кришкою, а носик чайничка, з якого йде дим з насіння, підносять до хворого зуба. Біль затихає.

Способи застосування. Екстракт: 0,25 г су­хого листя блекоти беруть на 100 мл окропу й довго ви­паровують, поки маса загусне. Якщо нема ваги, можна концентрувати так: ‘/го частина чайної ложечки на пів­склянки води. Вживати всередину по дві краплі на сто­лову ложку води за один раз, три рази на день.

Настойка: 15,0 г подрібненого листя блекоти на 100 г спирту або горілки; вживати по дві краплі на столову ложку води, три рази на день.

Порошок: по 0,03 г, або на малому кінчику склада-ного ножика, три рази на день.

Олія (саморобна): беруть 15 або ЗО частин товченого насіння на 100 частин олії (соняшникової) й настоюють протягом 8—10 днів.

Усе це пропонується на випадок, якщо в аптеці нема готових препаратів з блекоти — олії, екстракту густого чи екстракту сухого (в порошку).

Leave a Reply