You are here: Home > Лікарські рослини, Народна медицина > Беладонна лікарська.

Беладонна лікарська.

Це багаторічна рослина з родини пасльонових. Росте вона в дикому стані на Кавказі та на Україні (в Криму, на Карпа­тах, у Західному Лісостепу та в Розеточні — Опіллі)—на узліссях, лісових дорогах та по берегах річок.

Вирощують її широко в Біло­русії, на Північному Кавказі, в Криму, в Горьковській, Новосибір­ській та Московській областях і навіть на Далекому Сході.

На першому році свого зростання беладонна, маючи лише при­кореневі листки, виділяється своїм малогіллястим стеблом, яке дося­гає заввишки майже половину зро­сту людини (60—90 см). Протя­гом другого року зростання росли­ни її стебла доходять до одного — півтора метра заввишки.

Внизу во­ни прості, а вгорі — вилоподіб-но розгалужені, невиразно-гранис-ті, покриті залозистими волосками, зелені. Листки чергові, яйцевидні, загострені; верхній бік листка зе­лений, голий; нижній — сіро-зеле­ний, залозисто-пухнастий.

Нижні листки завдовжки майже в дві чверті (25 см), а в ширину вони в два рази менші. Квітки буро-фіо­летові, біля основи жовтувате- або зеленувато-бурі, дзвоникуваті, по­никлі, сидять по одній, рідше по дві в пазухах листків. Плоди у беладонни — чорні, блискучі, сокови­ті ягоди.

З рослини збирають головним чином листя. При роботі з цим ли­стям не можна доторкатися пальцями до обличчя, особливо до очей і губ, тому що рослина дуже отруйна.

Як рослину, що багата на атропін та на інші алкалої­ди, беладонну дуже широко застосовують у науковій ме­дицині як протиспазматичний і болетамувальний засіб: при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої киш­ки, при м’язовому, суглобовому і невралгічному болі, при гнійному бронхіті й для зменшення виснажливого потіння при туберкульозі легень, а також від судомисто-го кашлю, при епілепсії та при грижі.

Корисна беладонна також і при брадикардії (сповіль­ненні серцевої діяльності).

Препарат з беладонни атропін широко застосовують для лікування очей, проте він протипоказаний при глау­комі (особлива хвороба очей з підвищенням внутрішньо-очного тиску).

Leave a Reply