You are here: Home > Лікарські рослини, Народна медицина > Бедринець ломикаменевий. Лікувальні властивості

Бедринець ломикаменевий. Лікувальні властивості

Бедринець –  багаторічна рослина з родини зонтичних. Поширений по всій території України, росте на луках і полях, між чагарниками, на узліссях та вздовж доріг.

Стебла у бедринцю ломикаменевого прямі, заввишки до 75 см, всередині порожні, ззовні голі або вкриті коротким пушком, з нитко-видними борозенками, що розгалужуються лише вгорі.

Листки не­парнопірчасті, нижні — округло-яйцевидні, тупі, зубчасті; останній верхівковий листок — трилопатевий. Квітки білі, зібрані в зонтик. Ко­реневище багатоголове, гіллясте, бурого кольору, завтовшки з вка­зівний палець (півтора сантиметра).

Цвіте бедринець з червня по жовтень. Коріння його збирають, як звичайно, восени або рано навесні.

Уже сухий бедринець або його коріння легко можна взнати за його гострим, що подразнює нюх, запахом і гіркувато-гострим смаком.

Коріння бедринцю містить у собі ефірну олію та пім­пінелін — особливу речовину, нерозчинну у воді, і саме тому коріння цієї рослини для лікувальної мети краще вживати у вигляді настойки.

Фармакологічні якості бедринцю, за народним досві­дом: відхаркувальний, сечогінний і таки-й, що регулює функціональну діяльність шлунково-кишкового тракту, збуджує і дуже заспокоює нервову систему (при сильно­му болі, від кашлю та астми), засіб. Цей старовинний народний лікувальний засіб дуже ефективний, його добре перевірено.

У народі його застосовують ще при коклюші, як відхаркувальний, болетамувальний і заспокійливий засіб, а також як сечогінний засіб — при водянці та як ліки для нормалізації функціональної діяльності шлун­ка — при запорі й хронічному неперетравлюванні їжі.

Дуже ефективний цей засіб і при охриплості: 15 кра­пель його настойки з вживанням потогінного відвару (липового цвіту, наприклад) і з теплим обгортанням шиї рятує хворого від дальших ускладнень.

Зовнішньо ліки з коріння бедринцю застосовують для полоскання горла при запаленнях його, а також для лі­кування різних шкірних хвороб; свіжий сік з коріння ви­водить плями на обличчі.

Способи застосування. Відвар: 15,0—200,0; вживати по одній столовій ложці, три рази на день.

Настойка на горілці: дві частини кореня на п’ять час­тин горілки; вживати по ЗО крапель, 4—5 раз на день (від водянки).

Настойка на вині: одна частина кореня на 6 частин вина; по 15—20 крапель 3—4 рази на день (від запору).

Суміш: бджолярі рекомендують до звичайного відва­ру кореня бедринцю (15,0—200,0) додавати по одній сто­ловій ложці чистого меду і вживати ці ліки по 3—5 ло­жок на день. Твердять, що ці ліки дуже допомагають при хворобах легень як відхаркувальний, а також як зміц­нювальний після тяжких хвороб засіб.

Від каменів сечового міхура в народі успішно вжи­вають чай з коріння бедринцю, змішаний з чаєм з шип­шини (порівно), з додаванням чистого меду — по одній чайній ложечці на склянку суміші чаїв. Вживають ліки цього складу по дві склянки на день.

Дітям при дифтерії можна давати порошок з кореня бедринцю з медом у вигляді пілюль (саморобних), які діти повинні запивати водою. Доза порошку: 0,5 г, або 1/ю частина чайної ложечки, через кожні чотири години.

Leave a Reply