You are here: Home > Косметика > Догляд за порожниною рота

Догляд за порожниною рота

Догляд за зубами і порожниною рота має велике гігієнічне значення. У ротовій порожнині завжди міститься велика кількість мікроорганізмів, які знаходять сприятливі умови для своєї життєдіяльності й можуть призвести до захворювання зубів і навіть всього організму. Із станом зубів тісно пов’язане виникнення ревматизму, шлункових та інших тяжких хвороб.

Таким чином, боротьба з мікроорганізмами, що потрап­ляють у рот, є одним із необхідних моментів і при догляді за зубами.

Дуже неприємне враження справляють нездорові зуби: вони псують навіть найгарніше обличчя, тоді як здо­рові — прикрашають його.

При пошкодженні речовини зубів (дентину) у порож­нину зуба потрапляють мікроби і повітря, що призводять до його руйнування.

Руйнування зубної емалі, крім механічних пошкоджень, можуть спричинити кислоти, що частково утворюються від розпаду їжі, яка застряла в зубах, луги, препарати заліза, часте й енергійне натирання зубів порошком і пастою.

Причиною, яка може зумовити пошкодження зубної емалі, може бути навіть використання жорсткої зубної щітки. Тому, якщо зуби легко кришаться, рекомендується користуватись м’якою зубною щіткою.

Неприємний запах з рота нерідко є наслідком стану шлунково-кишкового тракту, тому слід звернутись до відповідних спеціалістів.

Основними гігієнічними засобами при догляді за зубами і ротовою порожниною є чищення зубів зубною щіткою із застосуванням порошків, паст, а також полоскання зубними еліксирами.

На ніч рекомендується ретельно чистити зуби від залишків їжі. Для цього можна користуватись зубними пастами. При полосканні ротової порожнини в теплу воду можна додавати трохи кухонної солі чи 5-10 крапель зубного еліксиру на 0,5 склянки перевареної води. Останній освіжає ротову порожнину і заспокоює невеликі подразнення ясен.

Під час чищення зубів щітку слід переміщувати вертикально, прямими чи колоподібними рухами, щовідповідають напрямку росту зубів.

При цьому зуби верхньої щелепи чистять зверху вниз, а нижньої — знизу вверх, що сприяє доброму очищенню міжзубних щілин від залишків їжі, а також масажує ясна. Рекомендується масажувати ясна ватним тампоном, змоченим у розчині питної соди (чайна ложка на склянку води).

Вранці зуби можна чистити зубним порошком і щіткою чи полоскати теплою водою з шавлією або питною содою. Щоб зняти жовтий наліт на зубах (спричинений іноді й палінням), корисно 1-2 рази на місяць протирати зуби і ясна ватним тампоном, змоченим у розчині перекису водню.

Після кожного приймання їжі зуби бажано споліскувати теплою водою з еліксиром. Коли є запах з рота, корисно частіше полоскати ротову порожнину розчином перман­ганату калію (світло-рожевого кольору) чи водою із додаванням 5-10 крапель зубного еліксиру на 0,5 склян­ки води.

Якщо запах з рота пов’язаний з прийманням деяких харчових продуктів (цибуля, часник, сир та ін.), то, крім наведених засобів, рекомендується випити 2 -З ковтки сирого молока, з’їсти яблуко чи пожувати трохи чаю.

Зубну щітку необхідно тримати в чистоті. Забруднена щітка завдає більше шкоди, ніж користі. Після користу­вання щітку потрібно вимити і, намиливши, залишити до наступного користування.

Ніколи не треба опускати щітку в загальну для кількох осіб коробку із зубним порошком, оскільки щіткою можна занести інфекцію. Краще за допомогою ложечки насипати на щітку необхідну кількість порошку. Не можна користуватись загальною щіткою.

Іноді, особливо у дітей і осіб похилого віку, в куточках рота з’являються тріщини — заїди. Причиною їх утво­рення є мікроорганізми, часто дріжджові гриби і стреп­тококи. У таких випадках допомагає змазування їх розчином зеленки і приймання всередину вітаміну В (рибофлавін) по 5 – 6 драже 3 рази на день.

У людей, які мають негарну звичку часто облизувати губи, що особливо шкідливо, коли холодно, вологі губи обвітрюються, стають сухими, шорсткими і нерідко тріскаються. Тому слід позбутись цієї звички.

Дітям корисно попервах змазувати губи синтоміциновою емуль­сією (1 %-ю) чи соком алое. Ці засоби гіркі на смак, що може змусити дітей не облизувати губи.

У подальшому для зменшення сухості губ вдень рекомендується змащух безбарвною гігієнічною помадою (якщо кольоровою — то лише жирною), а ввечері — очищати губи кремом (“Атлас­ний”, «Норковий», «Янтарь»), залишаючи крем на ніч.

Три­вала сухість губ може спричи­нити виникнення на них змор­щок. Особливо негарні верти­кальні зморшки навколо рота, які частіше з’являються на верхній губі. За губами треба систематично доглядати. На ніч необхідно знімати шар губної помади, що залишився, ватним тампоном з жирним кремом чи рослинною олією.

При накладанні крему на губи їх слід злегка масажу­вати. Роблять це так: спочатку виконують кілька легких колоподібних рухів подушечками двох пальців (2 – 3) правої руки навколо рота.

Потім пальцями обох рук, змащеними невеликою кількістю крему, захоплюють товщу губи, в тому числі і її червону кайму, так, щоб пальці були розташовані паралельно до губи , вказівний палець зверху, а великий внизу, і злегка притискають губи до зубів.

Подібні натискання роблять від центру спочатку верхньої, а потім нижньої губи в напрямку до кутів рота. Коли губи бліді, дуже корисно робити легкі поплескування зубною щіткою, змащеною жирним кремом.

Добре діють також рухові вправи рота. Наприклад, такі рухи, як при свистінні. Корисно виконувати і таку вправу: 1 – 2 рази на день втягнути губи всередину рота і ніби закусити їх зубами.

Можна підкреслити красиву форму рота чи, навпаки, приховати її недоліки за допомогою губної помади. Так, великий рот уявно зменшиться, якщо фарбувати центр губ, не торкаючись помадою кутиків рота, при надмірно товстих губах помаду накладають так, щоб вона не доходила до їх природного краю. Якщо рот дуже маленький, то слід підфарбувати обидві губи повністю і навіть трохи шкіру навколо губ.

Для видовження широкого і круглого обличчя, а також для зменшення відстані між носом і ротом (коли широкий кирпатий ніс) треба провести помадою по шкірі над верхньою губою. Підфарбовування губ слід виконувати за два прийоми.

Спочатку контурним олівцем для губ (або сухою губною помадою) надають роту бажаної форми, а потім покривають губи суцільно всередині цього контура жирною чи напівжирною помадою того ж тону, але світлішого кольору, злегка зафарбовуючи і внутрішню частину губ. Якщо до зубів доторкнулася помада, її слід зняти шматочком бинта чи вати. Підфарбовуючи губи, злегка «піднімайте» олівцем кутики рота вверх — це омолоджує обличчя.

При виборі кольору помади слід враховувати колір волосся і шкіри, повік, час дня і характер ваших занять. Так, блондинкам краще застосовувати помаду світлих тонів, шатенкам і брюнеткам — темніших.

Для трудового дня більше підходить помада неяскравих тонів (безбарвна, світло-рожева, теракот), а в святкові дні можна застосувати яскравішу помаду (малиново-чер­вона, цикламен, темно-кармінова).

Темна помада більше пасує жінкам середнього віку, дівчатам краще взагалі не фарбувати губи, оскільки це виглядає неприродно.

Але й жінкам не слід густо накладати фарбу, щоб не виглядати дуже загримованими. Тому через 3 – 5 хв після нанесення губної помади надлишок її слід зняти, щільно приклавши (ніби промокнувши) до губ шматочок білого паперу чи бинта.

Якщо припудрити губи пудрою перед накладанням помади, вона довше триматиметься. Проте перед користуванням сухою чи напівсухою помадою краще злегка змастити їх жирним кремом.

Tags:

Leave a Reply