You are here: Home > Косметика > Чи вміємо ми прасувати?

Чи вміємо ми прасувати?

«Що за запитання!» — вигукне будь-яка господиня, згадуючи гори випрасуваної білизни. Проте не поспішайте з відповіддю. Прочитайте уважно наші поради й поста­райтесь керуватись ними. Неправильне прасування може зіпсувати навіть нову красиву річ, у той час як вміле освіжить і ношену.

Зрозумійте передусім різницю між прасуванням і гладженням. Прасують загалом гладенькі поверхні, гладять же з метою усунення дефектів, які утворились після прання та внаслідок носіння.

Для прасування і гладження потрібні спеціальна дошка й стіл, посудина з водою, чиста ганчірка, праска з підставкою. Не зайві були б і валики (подушечки) для прасування головки рукавів. Ґх ви можете виготовити самі.Бережіть металеву поверхню праски. Якщо на ній з’явились іржаві плями, протріть ці місця дрібним наждачним папером, а потім змастіть поверхню гарячої праски воском. Пізніше протріть праску дрібною кухонною сіллю, а потім мокрою ганчіркою.

Дно праски часто псують ворсинки тканини, залишки крохмалю, які прилипають до нього при неправильному користуванні приладом. Ні в якому разі не шкребіть поверхню праски гострим предметом.

Краще намочіть шматок тканини нашатирним спиртом і попрасуйте його нагрітою праскою. Наліт на поверхні стане м’яким і легко відстане. Є ще один хороший спосіб: насипте дрібної кухонної солі на аркуш паперу і проведіть по ньому праскою кілька разів. Це не лише очищає, але й полірує поверхню.

Загальні  правила прасування такі..

Не зволожуйте занадто білизну й речі, не пересушуйте їх.

За 1-2 год до прасування зволожте вироби, згорніть і покладіть у махровий рушник.

Вода в пульверизаторі повинна бути теплою, а не холодною. Так вона швидше вбереться тканиною.

Не прасуйте рваний одяг. Спочатку відремонтуйте його! При прасуванні розірвані краї можуть деформуватись.

Ніколи не складайте речі в стоси, а тим паче не кладіть у шафу одразу після прасування. Вони повинні охолонути при кімнатній температурі протягом щонайменше 2 год.

Будьте обережними з вовняними тканинами. Вовняні нитки при прасуванні стають м’якими, при інтенсивному відтягуванні в той чи інший бік можуть витягнутись, деформуватись.

Бажано не залишати вовняну тканину вологою, добре висушуйте її, бо вона може дати усадку.

При прасуванні враховуйте специфіку тканини!

Вироби з нейлону, капрону, перлону не прасують. При пранні їх не труть, а тільки злегка віджимають руками. Це запобігає деформуванню речі.

Не одягайте тільки-но випрасувану вовняну річ, вона дуже швидко помнеться. Повісьте виріб на плечики, провітріть кілька годин при кімнатній температурі. Це ж стосується й штанів.

Вовняні речі можна «прасувати» гарячою парою. Повісьте виріб на плечиках над тазом з гарячою водою й залишіть на кілька годин. Складки, пом’яті ділянки вирівняються, ворс стане пухнастим.

Вироби з тканини «джерсі» не рекомендують прасувати взагалі; у крайньому разі – – через вологу ганчірку теплою праскою.

Шовкові речі прасують вологими. Якщо вони пересохли, їх треба загорнути в мокру ганчірку (від ЗО хв до 1 год). Це дуже важливо, оскільки при бризканні водою на багатьох видах тканин залишаються плями, які проявля­ються після прасування.

Шовк краще прасувати через тонку тканину з вивороту. Вироби із штучного шовку рекомендується одразу ж після прання загорнути в сухий махровий рушник, що добре вбирає вологу. Прасувати лише з вивороту.

Прасування ситцю з лицьової сторони надає йому привабливого блиску. Але, якщо ви прагнете уникнути цього блиску, прасуйте тканину з вивороту. Щоб ситець добре тримав форму виробу, його крохмалять.

Для тканин темного кольору використовують желатин (крохмаль може залишати на них білясті плями). Перед прасуванням тканину намочують у розчині желатину (1 столова ложка на 1 л води). Не викручуючи, річ сушать, загорнувши в суху тканину. Ще вологою прасують гарячою праскою.

Виріб не тільки буде добре тримати форму, але й потьмянілі фарби набудуть свіжих відтінків.

Махрові халати, рушники, простирадла не треба пра­сувати взагалі. При сушінні вішайте їх так, щоб не утворились складки. Жорсткі, які погано вбирають вологу, махрові тканини можна зробити м’якими й пухнастими. Для цього їх треба покласти на 15-20 хвилин у теплу солону воду, а потім викрутити й висушити.

Вельветові, оксамитові й велюрові вироби прасують особливим способом. Вельвет — лише вологим з вивороту на дуже м’якій багатошаровій підстилці, щоб ворс не прим’явся. Ще краще його прасувати в повітрі: нагріту праску перевертають дном угору (буде добре, якщо ви її закріпите в цьому положенні) і проводять виворотом тканини по прасці.

Волога пара і тепла праска розправлять складки й піднімуть ворс. Так само прасують оксамит, плюш, велюр. Є ще один спосіб прасування оксамиту й велюру. Зволожують тканину через мокру ганчірку (бризкати не можна!), прикріплюють один її край до стійкого предмета, а другий натягують лівою рукою, правою швидко проводять по вивороту гарячою праскою.

Зім’яті місця на ворсистих тканинах розпрямляються над посудом із киплячою водою. Потримайте виріб ворсом униз, але не наближайте занадто до води.

Вироби з панбархату можна прасувати так: складаємо тканину виробу лицьовими сторонами, щоб ворс одної сторони входив у ворс другої. Кладемо річ на м’яку тканину й прасуємо навиворіт через вологу ганчірку, але не дуже натискаючи на праску. При цьому ворс добре відновлюється, тканина набуває матового відтінку.

Щоб ворс не приминався, можна замість підкладки на стіл для прасування покласти подушку. Вона не дасть ворсинкам деформуватися.

Tags:

Leave a Reply