You are here: Home > Корисні поради > Як краще сервірувати стіл

Як краще сервірувати стіл

Як краще сервірувати стіл? Поставте для кожного з гостей велику й маленьку плоскі тарілки (для гарячої і холодної закуски).

Тарілки слід вибирати однакові і витирати до блиску. Ставити тарілки треба нарівні з краєм столу, виделку кладуть з лівого боку, ложку і ніж — праворуч, ніж — вістрям до тарілки, чайну ложечку перед тарілкою руч­кою до правого боку. Ложки і виделки мають лежати опуклим боком донизу.

До всіх страв і закусок, що подаються на стіл, кладуть окремі ложки, виделки, лопаточки, щипці.

Для різних напоїв подають відповідні чарки: для горілки — малень­кі чарочки або стопки, для пива, соків, мінеральної води — фужери, для білого сухого вина — широкі плоскі, а для червоного — заокруглені звужені догори келихи.

Вина і напої розставляють по середній лінії столу в різких місцях.

Вино-горілчані вироби рекомендується ставити на стіл у пляшках, за винятком тих випадків, коли на пляшці пошкоджено етикетку. Тоді напій наливають у карафку місткістю не більше 0,5 л. Домашні наливки подають також у карафках.

Не обов’язково ставити на стіл одразу всі пляшки.

Температура винно-горілчаних виробів має велике значення для повного виявлення їх смаку. Горілку і гіркі настойки слід подавати на стіл охолодженими до 10—12°. Червоні столові вина перед подачею до столу підігрівають до 18—20°.

Кріплені вина, коньяки, лікери мають бути кімнат­ної температури (16—18°). Смакові якості шампанського найяскравіше і найповніше виявляються при температурі 5—7°. Для того щоб температура шампанського весь час лишалася сталою, охолоджені пляшки слід поста­вити у відерце з подрібненим льодом і зверху покрити серветкою.

Пляшки з напоями слід відкривати за столом у присутності гостей. Якшо на пляшці є капсуль, то його треба надрізати ножем приблизно на відстані 0,5 см від шийки пляшки, Повністю зривати капсуль не варто, оскільки він доповнює оформлення пляшки.

Якщо пляшка закрита корковою пробкою, не просвердлюйте її штопо­ром наскрізь. Витягши пробку з пляшки, протріть шийку серветкою.

Відкриваючи шампанське, треба перш за все зняти з пляшки «вуздеч­ку» (дропшку). Для цього кільце повертають зліва направо і очищають головку пляшки від фольги. Потім, затиснувши пробку серветкою і повіль­но повертаючи, витягають її. Щоб шампанське не бризкало струменем, пляшку треба тримати нахиленою.

Відкупоривши пляшку з вином, коньяком, горілкою, налийте спо­чатку трошки собі в чарку, далі наповніть всі чарки, а потім долийте свою.

Розливаючи вино, пляшку треба тримати за нижню частину, але не біля самого дна.

Ніколи не наповнюйте чарки по війця. Аромат напою відчувається краще, коли бокал налито лише на дві третини.

Графин з соком або квасом, сифон з газованою водою ставлять по­середині стола.

До кожного прибору слід покласти серветку. Кладуть її на тарілку або під виделку.

На середину столу слід ставити сільницю, гірчичницю, перечницю, посудину з оцтом, а на ріг столу — попільничку.

Сіль і перець ставлять на стіл попарно. Якщо гостей багато, сіль і пе­рець ставлять через один-два прибори. Спеції треба ставити на одній лінії з чарками.

Щоб гостям не було тісно, прибори рекомендується розставляти на відстані 60—70 см один від одного.

Стіл має бути накритий бездоганно чистою і ретельно випрасува­ною скатертиною. До обіду або вечері треба стелити білі скатерті, а до сніданку або полудня — кольорові, спокійних тонів.

Щоб уберегти стіл від слідів гарячого посуду, щоб посуд не стукав і скатертина лежала рівніше, під неї підкладають клейонку або м’яку по­лотняну тканину.

Чим урочистіший прийом, тим ретельніше має бути сервірований стіл. Це справляє приємне враження на гостей і часто допомагає задати потрібний тон усьому святу.

Стіл рекомендується прикрашати живими квітами у низьких ва­зочках. Вазочку з квітами краще ставити посередині стола.

Не рекомендується прикрашати стіл дуже пахучими квітами.

Супову вазу з першою стравою, розливну ложку і стос глибоких тарілок ставлять праворуч від місця, де сидить хазяйка. Хазяйка розливає першу страву в тарілки і передає присутнім.

Блюдо з другою стравою ставлять на середину столу.

Непогано, якщо хазяйка поставить біля себе маленький підсобний столик, накритий чистою білою скатеркою. На нього можна поставити чисті тарілки і прибори, супову вазу, хлібницю тощо. З цього ж столика можна подавати страви, якщо гостей п’ять-шість чоловік.

Leave a Reply