You are here: Home > Корисні поради > Що таке заколисування і як запобігти йому

Що таке заколисування і як запобігти йому

Ми щиро бажаємо вам щасливої дороги. Але…

…літак набрав висоту,

…або, скажімо, знявся з якоря морський лайнер,

…або ж автобус перетнув міську смугу.

Вп тількп-но розпочали мандрівку. А доброго настрою вже як не бу­вало. Що ж сталося? Вас «заколисує».

Що таке «заколисування»? Чи є змога запобігти йому?

Стисло відповімо на ці запитання і дамо кілька корисних порад.

Отже, «заколисування». Воно здебільшого виникає у людей під час…

…плавання неспокійним морем,

…подорожі автомобілем,

…польотів літаком.

«Заколисування», або, як його ще називають, «морська хвороба», викли­кає нудоту, зблідніння, головний біль, інколи навіть знепритомпення.

Фізіологія «заколисування» досить складна. Вчені твердять, що його причиною є переміщення тіла по вертикалі, внаслідок чого шлунок, печінка та інші внутрішні органи під дією сил інерції зміщуються і подразнюють відповідні нерви.

Те ж саме відбувається при різких поворотах автомобіля: дія відцентрових сил призводить до розладу вестибулярного апарата — органа, який регулює рівновагу тіла, і хворобливо подразнення відповідних нервів має своїм наслідком «морську хворобу».

Людина може успішно боротися із «заколисуванням». Моряки, льот­чики, шофери на початку своєї діяльності часто зазнають «морської хво­роби», але з часом переборюють її.

Ось кілька порад, які можна почути від досвідчених професіоналів:

Під час сильної хитавиці глибоко вдихніть повітря в той час, коли судно (чи літак) опускається, і затримайте повітря в легенях до початку руху вгору: рухливість внутрішніх органів зменшиться і, отже, хворобливі відчуття зникнуть.

Під час поворотів автомобіля перехиліться в бік повороту тим силь­ніше, чим він крутіший і чим більша швидкість руху; при цьому менше подразнюються чутливі нерви, зв’язані з вестибулярним апаратом.

Під час підйому на літаку іноді виникає неприємне відчуття у ву­хах; це на барабанну перетинку ззовні впливає знижений тиск. Проте досить зробити кілька ковтальних рухів, як це відчуття зникає. Одна-дві кисленькі цукерки — і ось ви почуваєте себе зовсім добре.

За допомогою цих простих прийомів часто вдається запобігти «мор­ській хворобі», а то й подолати її. Навіть за тих випадків, коли пасажиру вона вже почала даватися взнаки.

Слід також пам’ятати, що коли людина зосереджується на регулюванні дихання або пильнує за положенням свого тіла, вона менше «заколисуєть­ся», оскільки увага її відволікається.

Leave a Reply