You are here: Home > Косметика > Технологія вирощування часнику

Фарбування текстильніх виробів в домашніх умовах

Перед фарбуванням річ треба старанно очистити від пилу і знищити плями (особливо жирові), інакше ці місця не пофарбую­ться. Забруднені вироби треба випрати і добре прополоскати; це сприяє рівномірному пофарбуванню.

Після прання річ не треба висушувати, тому що вологий матеріал рівномірніше вбирає в себе фарбу. Новий матеріал або чисту річ перед фарбуванням та­кож треба злегка випрати або змочити теплою водою і віджати.

Якщо після фарбування річ треба перешивати, її слід попереду розпороти по швах, інакше матеріал по них не пофарбується.

Фарбувати можна в оцинкованих або емальованих бачках, відрах, тазах і т. ін. Посуд повинен бути чистим, не заржавленим. Води в ньому повинно бути в ЗО разів більше, ніж важить суха річ, а при фарбуванні в темний (чорний, темно-синій, темно зелений) в 20 разів більше.

Фарбу треба попереду розвести невеликою кількістю (1 — 2 склянки) гарячої води, добре розмішати і скип’ятити; для кращого розчинення фарби треба на кожний пакет її після кип’ятіння до­ливати близько 1 літра гарячої води. Після старанного розмішу­вання фарбу проціджують через нещільну тканину і потім вили­вають у воду, приготовлену для пофарбування.

Для фарбування в домашніх умовах звичайно застосовують анілінові фарби, які є в продажу, для бавовняних і шерстяних виробів. Вироби з віскозного шовку, штапельного полотна, льону можна фарбувати фарбою для бавовняних тканин. Вироби з нату­рального шовку звичайно фарбують тими фарбами, які викори­стовують для шерсті, але можна вживати також і фарби для ба­вовняних тканин.

Бавовняні і льняні вироби треба фарбувати тільки у пом’як­шеній содою воді (1 чайна ложка на відро води). Рівномірно змо­чену і віджату річ в напіврозправленому стані занурюють у при­готовлений фарбувальний розчин, нагрітий до температури 40—50 градусів.

Потім, безперервно помішуючи гладенькою паличкою протягом 15—20 хвилин, нагрівають розчин майже до кипіння і фарбують при такій температурі ЗО — 40 хвилин.

Фарбувальний розчин для шерстяних виробів готують спосо­бом, описаним вище, але з додаванням глауберової солі (продає­ться в аптеках) в кількості 50 грамів на відро фарбувального роз­чину. Завдяки додаванню солі одержують більш рівномірне за­барвлення виробу.

Посуд при фарбуванні шерстяних виробів треба застосовувати тільки емальований, з непошкодженою емаллю, інакше на виро­бах можуть бути плями. Фарбування починають при температурі ЗО—40 градусів, потім, старанно помішуючи протягом 15—20 хви­лин, поступово доводять фарбувальний розчин до кипіння і про­довжують фарбувати ЗО—40 хвилин.

При фарбуванні треба без­перервно повертати вироби в розчині, щоб вони повністю були занурені у фарбу.

Після того як фарбувальний розчин закипить, треба вийняти вироби з розчину, додати до нього оцтової есенції (2 столові ложки на відро), перемішати розчин і знову занурити в нього вироби. Після фарбування вироби треба залишити у фарбувальному роз­чині до охолодження, потім вийняти їх і старанно промити, як вказувалося вище.

Щоб добре й рівномірно пофарбувати напівшерстяні вироби, треба брати суміш фарби «для бавовни» і «для шерсті» (пополам). Фарбувати слід так само, як шерстяні тканини.

Перед фарбуванням треба відпороти гачки, ґудзики, пряжки, застібки «молнія», тому що під час фарбування на виробах можуть утворитися іржаві плями.

Підкладку від шерстяних виробів відпорюють, а від напів­шерстяних тільки підпорюють у кількох місцях, щоб під час фар­бування вони не спливали і рівномірно пофарбувалися.

В домашніх умовах часто доводиться перефарбовувати вироби, які вже були пофарбовані. У таких випадках треба брати до уваги початковий їх колір.

Tags:

Leave a Reply