Утримання кіз
Приміщення для кіз повинно бути сухе, світле, без протягів. Температура повітря в козлятнику має бути взимку 6—7 градусів тепла, а якщо разом з козами знаходяться і молоді козенята, то 8—10 градусів. Літом, коли кіз заганяють у приміщення лише на ніч, у козлятнику повинно бути не душно.
Перед козлятником необхідно побудувати невеликий дворик з огорожею, щоб узимку в сприятливу погоду в ньому вдень можна було тримати кіз.
Вікна в козлятнику роблять з південної сторони, на висоті ке менш як 1,50—1,75 метра від підлоги, щоб кози не могли розбити шибок.
Підлога може бути дощана, глинобитна або земляна, піднята над рівнем землі приблизно на 20 сантиметрів. Для стікання гноївки підлогу роблять з нахилом 2 сантиметри на кожний метр підлоги.
При наявності в господарстві кількох кіз рекомендують розгородити приміщення на окремі стійла з дверцятами для утримання кіз без прив’язування.
В козлятнику роблять ясла для грубого корму і годівниці для концентратів, силосу та коренеплодів. Вздовж однієї або двох стін приміщення рекомендують, залежно від кількості кіз, влаштовувати над підлогою (на 40—50 сантиметрів) полиці завширшки 50—60 сантиметрів.
Кози люблять забиратись на ці полиці і спати; в цьому випадку вони менше простуджуються і вовна у них менше забруднюється.
Приміщення для кіз повинно бути завжди чистим і сухим; його потрібно частіше провітрювати, а також частіше прибирати з нього гній і замінювати підстілку. Час від часу стіни в козлятнику треба білити розчином вапна.
Проте слід пам’ятати, що в одному приміщенні не можна тримати кіз і цапа, бо запах, який властивий останньому, передається козам, а отже, і молоку. Разом з козами не можна тримати також курей, бо вони забруднюють корми і можуть заразити кіз паразитами (вошами).
Взимку в добру погоду (при морозі до 12 градусів без вітру) кіз обов’язково потрібно виганяти у дворик і тут же годувати; це зміцнює здоров’я і підвищує продуктивність.
В приміщенні кіз годують тільки в негоду і під час великих морозів. Утримання в чистоті запобігає захворюванню тварин. Забруднену вовну на стегнах і навколо хвоста необхідно регулярно стригти і обережно обрізувати відростаючі копита. Короткововняних кіз треба щодня чистити твердою щіткою.
Навесні, як тільки грунт просохне і трава достатньо відросте, слід починати пасти кіз. Кози добре використовують всі види пасовищ, за винятком вологих і болотяних; при випасанні на вологих пасовищах, заражених глистами, кози захворюють і нерідко гинуть.