You are here: Home > Догляд за шкірою > Гігієна шкіри рук

Гігієна шкіри рук

Руки забруднюються більше, ніж будь-яка інша частина тіла. На руках, особливо під нігтями, буває найбільше нагромадження пилу, бруду та мікробів — збудників хвороб. Тримання рук у чистоті є важливою умовою гігієнічного догляду за всім тілом.

Руки слід мити щоразу, як тільки вони забруднюються, при ранковому і вечірньому умиванні обличчя і перед кожним прийман­ням їжі. Для миття рук необхідно користуватися теплою водою і туалетним милом. Від умивання холодною водою шкіра лущиться, стає сухою і шорсткою.

Суха шкіра рук. При сухій шкірі руки необхідно мити теплою водою з туалетним милом, добре витирати і потім втирати борний вазелін, ланоліновий крем, свиняче сало, крем, виготовлений з різних частин вазеліну, ланоліну та вапняної води. Корисно ко­ристуватися сумішшю з 50 мл гліцерину, 50 мл води і 50 мл наша­тирного спирту.

Якщо шкіра стала дуже сухою, шорсткою і покривається трі­щинами, то втирати жир необхідно не тільки після миття рук вдень, але також і на ніч. Втирання жирів пом’якшує суху шкіру і від­новлює здоровий її вигляд.

Як запобігти сухості і огрубінню рук. Від води, холодного воло­гого повітря, вітру сухість рук посилюється, вони грубіють. Це буває при роботі в полі, на городі, при прибиранні приміщень, у прачок, домашніх господарок, при роботі в цехах розливання і миття посуду та ін.

Щоб запобігти обезжиренню, сухості, огрубін­ню і утворенню тріщин, при виконанні деяких робіт необхідно наді­вати гумові рукавиці. Корисно також втирати в шкіру жир як перед початком шкідливої для рук роботи, так і після закінчення її.

При сухій шкірі рук на них можуть появлятися іноді болючі тріщини. Бувають вони частіше у холодну пору, якщо з помитими теплою водою руками виходять без рукавиць на холод. Тріщини необхідно змазувати йодом і накладати на них пов’язки з жиром. Пов’язку необхідно робити ранком і ввечері. Через 2—3 дні трі­щини заживають.

Невиконання правил гігієнічного догляду, користування пога­ним милом, жорсткою водою, дуже часте миття рук, залишення їх недостатньо витертими рушником і мокрими призводить до небажа­них наслідків.

Шкіра втрачає свій здоровий вигляд, стає сухою, шорсткою і грубою, лущиться і вкривається тріщинами, свербить, далі може розвинутися її запалення, а в деяких людей екзема.

Як запобігти обмороженню рук. Не слід дуже зігрівати руки біля грубки, мити їх надмірно холодною або гарячою водою. Необ­хідно втирати в шкіру жир і носити теплі рукавиці.

Нігті. Особливу увагу слід приділяти доглядові за нігтями. В міру відростання під ними нагромаджується бруд, в якому мо­же міститися багато мікробів, яйця глистів. Бруд під нігтями спра­вляє неприємне враження, він небезпечний для здоров’я.

Щоб запобігти забрудненню піднігтьових ділянок, слід перед початком брудної роботи поскребти нігтями шматочок мила, щоб воно на­билось під них, а після роботи добре вимити нігті щіточкою. Нігті слід часто обрізувати, сточувати напилком і мити щіточкою з ми­лом.

Манікюр і задирки. Манікюр є добрим засобом гігієнічного три­мання нігтів. Після проведення його необхідно вимити руки і про­терти нігті та пальці спиртом, одеколоном, 2-процентним розчином йоду.

На пальцях рук часто утворюються задирки. Це болючі вузень­кі стрічечки шкіри на білянігтевих валиках.  Вони виникають внаслідок порушення цілості надшкір’я — тріщин, надрізів і надри­вів його. Щоб запобігти утворенню задирок, необхідно робити ма­нікюр, відсувати й зрізувати зайву шкірку, що покриває частину нігтьової луночки.

Ламкість нігтів. При дуже частому і тривалому перебуванні рук в мильній воді і лугах нігті стають ламкими і легко кришаться.

Щоб запобігти таким змінам нігтів, необхідно деякий час не прати білизну в лужній воді або після кожного прання втирати в шкіру рук і нігті оцтово-гліцеринову суміш з 10—15 мл столового оцту, 20 мл гліцерину і 40 мл горілки. Перед сном нігті слід змазувати борним вазеліном, свинячим салом або рослинним жиром.

Шкідлива звичка у дітей. Діти мають іноді нехорошу звичку брати пальці в рот, ссати їх і-гризти нігті. Разом з брудом з пальців, з-під нігтів у рот можуть потрапити мікроби, грибки, яйця глистів та ін., а це може призвести до зараження хворобами.

Отже, дітям з самого раннього віку необхідно прищеплювати гігієнічні звички, розвивати у них «почуття брудних рук», яке буде спонукати їх постійно дбати про чистоту, а це матиме велике значення для збе­реження здоров’я.

Tags: ,

Leave a Reply